Idą zmiany w ustawie o transporcie drogowym?

By | Kwiecień 13, 2017

10 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało wniosek o włączenie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Do celu daleka droga, ale wreszcie zaczęło się coś dziać, bo obecna nieuregulowana sytuacja jest dla wszystkich zła.

sąd: kara dla kierowcy Ubera

W skrócie zaproponowane przez Ministerstwo zamiany zakładają:

  • wprowadzenie definicji pośrednika w przewozie osób, który zobowiązany będzie do posiadania odpowiedniej licencji;
  • obowiązek zlecania przez pośrednika przewozów tylko podmiotom posiadającym odpowiednie licencje;
  • prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń z zakresie przewozu osób.

Tyle informacyjnie, na szybko, do jutra postaram się napisać jakiś komentarz.

Informacja Ministerstwa:

„Propozycje zmian w ustawie o transporcie drogowym /2017-04-13

Wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób zakłada propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

10 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało wniosek o włączenie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych  innych ustaw.

Na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych między pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych.

Niezależnie od rozwoju nowoczesnych technologii i ich zastosowania na użytek przewozów drogowych osób,  ważne jest, by uczestnicy również tego segmentu rynku transportowego mieli możliwość funkcjonowania na zasadach równej i uczciwej konkurencji, co było wielokrotnie postulowane przez przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób.

Mając na uwadze potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podjęło prace legislacyjne, których celem jest zmiana przepisów  w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowych oraz niektórych innych ustaw.

W proponowanych zmianach przewiduje się m.in.:

  • wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób,
  • ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób,
  • obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję,
  • prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń w zakresie przewozu osób.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *