Kolejne zmiany na Uberze – cena gwarantowana

By | Grudzień 1, 2017

Kierowcy Ubera w wybranych lokalizacjach dostali maila (treść maila zamieszczam na końcu wpisu) informującego o testach nowej funkcji w aplikacji – dokładny koszt przejazdu. Użytkownik przed przejazdem pozna konkretną cenę, znikną widełki i przejazd nie będzie się przeliczał po GPSie i czasie trwania, tylko według szacunku w momencie zamawiania kursu przez pasażera („na podstawie danych historycznych”).

Co to oznacza?

Dla kierowców jest jeden pozytyw nowego rozwiązania – po akceptacji kursu od razu zobaczą kwotę i miejsce docelowe. Łatwo można przewidzieć wzrost anulacji, zwłaszcza przy krótkich zamówieniach. Przypuszczalnie kierowcy dużo mniej chętnie będą robić przystanki np. w sklepie, czy jechać pod inny adres niż docelowy. Teoretycznie Uber pisze, że „po każdym zakończonym przejeździe nasz system przeanalizuje jego rzeczywisty czas trwania i długość przejechanych kilometrów”, bo „dokładność szacunków ceny może zostać zaburzona ze względu na warunki pogodowe, niespodziewane korki na drodze, specjalne życzenia pasażera czy inne zdarzenia losowe”, ale już w następnym zdaniu dodaje, że kurs zostanie ponownie przeliczony jeśli różnica będzie ZNACZĄCA. Nie wróży to dobrze, te „nieznaczące” różnice zebrane w tygodniu to już znacząca suma, którą stracą kierowcy. Podobno na koniec okresu rozliczeniowego wypłata dla kierowcy ma być porównywana z tym, co zarobiłby według starego systemu przeliczania i różnica ma być mu zwracana, ale kto to sprawdzi?

Dla pasażerów zmiana nie powinna być odczuwalna, poza utrudnieniami, które może wywołać ze strony kierowców – czyli trudniejsze zamówienie krótkiego kursu, problemy ze specjalnymi życzeniami na trasie, itp.

Treść maila od Ubera:

Już niedługo użytkownicy aplikacji Uber zamawiający przejazd w Poznaniu, Wrocławiu oraz w Konurbacji Śląskiej będą znali konkretną cenę przejazdu jeszcze przed jego rozpoczęciem. Oznacza to, że zamiast dotychczasowych widełek kosztu przejazdu, w aplikacji pasażera pojawi się jedna kwota, dzięki której użytkownik z góry będzie wiedział, ile dokładnie zapłaci za przejazd. Ty zaś możesz zobaczyć tę kwotę tuż po zaakceptowaniu zlecenia i kliknięciu w trzy paski w prawym górnym rogu ekranu.
Funkcja ta została przez nas przetestowana i z powodzeniem wprowadzona na wielu rynkach na całym świecie. Przeczytaj uważnie tę wiadomość, aby nic nie zaskoczyło Cię na drodze.

Cena będzie obliczana przez aplikację na podstawie przewidywanego czasu i długości trasy. Jej składnikami, tak jak do tej pory, będzie opłata początkowa, czas i dystans podróży oraz dodatkowe opłaty tj. opłata za wyjazd z aglomeracji. Pod uwagę będzie brany również aktualny popyt, co oznacza, że cena będzie podlegać mnożnikowi.

Z doświadczeń na innych rynkach wiemy, że to rozwiązanie przyczynia się do zwiększenia liczby użytkowników aplikacji. Co więcej, dzięki temu, że pasażerowie widzą ostateczną kwotę do zapłaty przed zamówieniem przejazdu, mogą podjąć przemyślaną decyzję dotyczącą zamówienia. To sprawia, że znacznie częściej decydują się na przejazd, przez co liczba zamówień przejazdów wzrasta.

Dokładność szacunków ceny może zostać zaburzona ze względu na warunki pogodowe, niespodziewane korki na drodze, specjalne życzenia pasażera czy inne zdarzenia losowe. Dlatego, po każdym zakończonym przejeździe nasz system przeanalizuje jego rzeczywisty czas trwania i długość przejechanych kilometrów. Jeżeli zostanie wykryta znacząca różnica pomiędzy faktycznymi a szacowanymi wartościami, cena za kurs zostanie ponownie wyliczona na podstawie liczby minut i kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *