Pierwsze kary dla kierowców Ubera w Polsce

By | Sierpień 24, 2016

Po dwóch latach działalności Ubera w Polsce ukarano pierwszych kierowców świadczących usługi przewozowe. Kontrowersje towarzyszą Uberowi od początku istnienia, polski rynek nie jest tu wyjątkiem. Jednak, mimo organizowanych i nagłaśnianych przede wszystkim przez środowiska taksówkarskie nagonek,  do tej pory nikt nie został ukarany. Jak mogliśmy przeczytać na forach taksówkarzy, „lewusom” groziły kary sięgające 10 tys. zł, czyli górnego limitu, jaki może zostać wymierzony (za brak licencji, brak taksometru, itp.). Co się okazało?

er_policja_prawo_podatki

Krakowski Sąd Rejonowy skazał trzech kierowców Ubera na karę grzywny w wysokości 500 zł za brak licencji (+ 100 zł kosztów sądowych). Jak informują nieoficjalnie niektóre media, Uber pokrył koszt kar.

Kary są stosunkowo niskie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę straszenie taksówkarzy grzywnami 20-krotnie wyższymi. Z drugiej strony zastanawia zasadność kar. W urzędzie wydającym licencje usłyszałem, że na Ubera nie potrzebuję żadnej licencji, zresztą sama licencja w żaden sposób nie przydałaby mi się do jazdy na Uberze, bo i tak nie spełniałbym innych wymogów ustawowych. Nieprawomocny wyrok po raz kolejny pokazuje potrzebę zmian w prawie i dostosowania go do nowej rzeczywistości.

W tekście z krakowskiej Wyborczej możemy przeczytać o wcześniejszej karze, ale nic na ten temat nie słyszałem.


Pisali o tym:

Wyroki karne dla kierowców Ubera. Sąd: „wina nie budzi wątpliwości” – Gazeta Prawna

Kraków – są pierwsze wyroki dla kierowców Ubera. Winni! – Bezprawnik.pl

Kolejne wyroki w sprawie Ubera – grzywna dla kierowców – Wyborcza Kraków

Wyroki na Ubera – Gazeta Polska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *